Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
2014-05-07

Osmanlı'nın Büyülü Dokunuşları adlı Defile Yapıldı06.05.2014 tarihinde Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Giyim Üretim Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi Dilber YILDIZ Koordinatörlüğünde proje kapsamında öğrenciler ile yapılan çalışmalar "Osmanlının Büyülü Dokunuşları" isimli defilede sergilendi. Defile öncesinde Yüksekokul Öğrencilerimiz tarafından hazırlanan müzik programı ile başladı. Ardından Yüksekokul Öğretim Görevlisi Dilber YILDIZ tarafından Defile ile ilgili bilgi verildi.

Namık Kemal Üniversitesi Piramit salon'da yapılan defilede, 13.yüzyıl ve 18.yüzyıl Osmanlı Saray kadın giysilerinden oluşan 22 parçalık bir kolleksiyon sergilendi.

Bu projede, Osmanlı dönemine  ait beş adet şalvar, göynek, yelek  4 adet kaftan, don ve büstiyer,onüç adet gelinlik,  yirmiiki adet başlık  günümüz tasarım dikiş ve süsleme teknikleriyle harmanlanarak sergilendi. 

İlmek, ilmek, nakış  nakış, el emeği göz nuru ile bir yıldan beri öğrencilerin yaptıkları çalışmalar sergilendi.Kullanılan kumaşlar seçilen enkler  uygulanan motifler, iğne oyaları, aksesuarlar, başluklar, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerindeki giyim tarzının günümüze yansımasına dikkat edildi. Osmanlı Hanedan rengi  olan krmızı başta olmak üzere yeşil, pembe, krem renklerde gelinlikler hazırlandı 

Saray kıyafetlerinin ihtişamını,  Osmanlı'nın zenginliğini görkemini yoğun emekle ve titiz çalışmalarla ortaya çıkan her biri sanat eseri nitelğindeki çalışmalar ile defileye gelen katılımcılara sergilendi. Defilenin ardından Öğretim Görevlisi Dilber YILDIZ'a Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. İsmail YILMAZ çiçek taktim etti. Ardından Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şefik KURULTAY Öğretim Görevlisi Dilber YILDIZ'a günün anısına plaket taktim etti.Yoğun bir katılımın olduğu defilenin sonunda öğrencilerimiz müzik eşliğinde eğlendiler.

Bu denli geniş bir kıyafet kültürünün mirasçıları olarak geçmişten geleceğe ışık tutan ve asırlarca hikayeleri ile birlikte devam eden ve nesilden nesile aktarılan bu zenginliğe katkı sağlayan, öğrencilerimizin ufkuna açan , yeni tasarımlara kültürümüzden güç alarak ışık tutan bu etkinlikte  başta Öğretim Görevlisi Dikber YILDIZ' a,  emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyoruz.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Yönetimi